Substancje mineralne – tajemniczy sekret kosmetyków ekologicznych

Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych są substancje roślinne, które mniej lub bardziej kojarzą nam się z pielęgnacją i zdrowiem skóry. Niewiele osób wie jednak, że w ekologicznych środkach do pielęgnacji skóry znajdują się także ciekawe substancje pochodzenia mineralnego. Przedstawimy kilka z nich, ponieważ mają bardzo dobry wpływ na naszą cerę. Dowiedz się więcej także na temat 100-procentowo mineralnych kosmetyków.

Calcium Carbonate – Węglan Wapnia

Węglan wapnia znajduje się między innymi w skałach osadowych czy takich minerałach, jak kalcyt. To biały proszek, który może mieć zastosowanie w pielęgnacji skóry. Konkretnie – ułatwia zbieranie ze skóry wilgoci oraz sebum, co od razu nasuwa możliwe zastosowanie. Tak, słusznie myślisz o pudrach i podkładach. W kosmetyce naturalnej sięga się po węglan wapnia szczególnie na potrzeby osób, które narzekają na właściwości swojej tłustej cery.

Serica – Puder Jedwabny

Puder jedwabny…? Pozyskuje się go z białka naturalnego jedwabiu. Ktoś zapyta – po co? Otóż okazuje się, że skład protein jedwabnych odpowiada tym, które znajdują się we włosach i w skórze człowieka. Poza tym puder jako składnik elektrostatyczny znakomicie łączy warstwę kosmetyku ze skórą, a co za tym idzie – świetnie sprawdza się w przygotowywaniu trwałego makijażu. Puder jedwabny zawiera wiele cennych aminokwasów, które odżywiają i wzmacniają cerę, ponadto rozjaśniają ją, wygładzają oraz nawilżają. Podobnie jak węglan wapnia, jedwabny puder „zbiera” sebum, przez co idealnie odpowiada na potrzeby osób z cerą tłustą i mieszaną.

Substancje wiążące

Czy wiesz, że kosmetyki z dużą zawartością substancji mineralnych ceni się nie tylko za pochłanianie sebum? Dużą wartość ma również wspomniana przyczepność, efekt wiązania. Na tym zależy przede wszystkim twórcom kosmetyków do makijażu, dlatego jeśli poszukują efektywnych, ale i ekologicznych sposobów, dodają do składu: magnesium myristate (mirystynian magnezu), boron nitride (azotek boru), magnesium stearate (stearynian magnezu) czy zinc stearate (stearynian cynku). W praktycznie każdym z kosmetyków to zaledwie cząstka całego składu, większy udział nie jest potrzebny, by uzyskać pożądany efekt. Większość substancji mineralnych jest matowa, ale to również działa na plus, szczególnie gdy mówimy o produktach stosowanych do makijażu.

Co jeszcze warto wiedzieć

O kosmetykach mineralnych mówi się coraz częściej. To zachodni trend, który coraz częściej jest wykorzystywany przez profesjonalnych makijażystów, a także osoby zainteresowane alternatywnymi metodami stylizacji i pielęgnacji skóry. Pamiętaj, że dodatek barwników mineralnych nie przesądza o tym, że sam kosmetyk można reklamować jako „mineralny”, w domyśle lepszy i droższy. Takie substancje, jak dwutlenek tytatu służą jako filtr, rozjaśniacz, ale nie mają wartości pielęgnacyjnych, ochronnych.

Na rynku znajdziesz nawet 100-procentowo mineralne kosmetyki, oczywiście w segmencie związanym z makijażem. Jeśli taki produkt nie zawiera substancji organicznych, jest praktycznie… długowieczny, bo bakterie nie mają się na czym rozwijać. Dlatego choć do pielęgnacji skóry stosuje się przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego, przygotowując się do trwałego i pięknego makijażu warto przemyśleć zakup nowoczesnych kosmetyków mineralnych.