Jakie składniki powinien zawierać naturalny krem do rąk?

Naturalny krem do rąk to jeden z letnich niezbędników w kosmetyczce każdej osoby. Lato to przecież szalenie intensywny sezon. Znacznie częściej przebywamy na świeżym powietrzu, czy to podczas wakacyjnych wyjazdów, czy też spędzając aktywnie czas w naszej okolicy. Zwykle mamy wtedy kontakt z wodą i piaskiem. Jednak to nie wszystkie wyzwania, które mogą czekać nasze dłonie latem. Bardzo często w tym okresie remontujemy swoje domy i pracujemy w ogrodzie. Takie przedsięwzięcia szczególnie wystawiają skórę naszych dłoni na ciężką próbę. Aby zapobiec wysuszeniu i podrażnieniom skóry, zwróćmy szczególną uwagę na ich pielęgnację w okresie letnim.

Przyjrzyjmy się więc składnikom, które powinien zawierać naturalny krem do rąk, aby dobrze spełniał swoją funkcję. Przede wszystkim powinno zależeć nam na stałym nawilżeniu, łagodzeniu podrażnień i regeneracji skóry.

Aloes

Aloes to sukulent, w którego liściach znajduje się drogocenny miąższ. Jest bogatym źródłem witamin i aminokwasów. Przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia. Działa też antyseptycznie i dezynfekująco. To prawdziwy kompres dla skóry. Doskonale koi i przyspiesza regenerację naskórka, a dodatkowo ujędrnia.

Kwas hialuronowy

Znany głównie z działania zwiększającego elastyczność skóry i nawilżającego. Naturalny krem do rąk z dodatkiem kwasu hialuronowego napnie skórę dłoni, zregeneruje ją i uodporni na potencjalne urazy mechaniczne. Jednak to nie jedyne jego zalety. Kwas hialuronowy przyspiesza gojenie ran i ułatwia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry.

Pantenol

Nazywany inaczej pro-witaminą B5. To składnik, który naturalnie występuje w skórze i włosach pomagając w utrzymaniu ich we właściwej kondycji. Dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełniać jego niedobory. W przeciwnym razie skóra stanie się szorstka, może też się łuszczyć. Pantenol używany jest przede wszystkim w kosmetykach do stosowania po opalaniu i łagodzących poparzenia słoneczne, ale jego działanie pomaga też przy innych rodzajach podrażnień. Łagodzi skórę zaczerwienioną i swędzącą, pomaga w przyspieszeniu gojenia drobnych ran i nawilży. Pantenol dzięki powinowactwu ze skórą łatwo penetruje do jej głębszych warstw.

Oleje

Naturalny krem do rąk nie może obyć się bez dodatku oleju. Wybór wśród dostępnych opcji jest ogromny, a wszystkie wykorzystywane w kosmetyce oleje wykazują wszechstronne dobroczynne działanie dla naszej skóry. Dzięki tworzeniu bariery lipidowej na powierzchni naskórka chronią przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, również przed promieniowaniem UV (np. olej kokosowy). Bariera lipidowa ogranicza też utratę wody z powierzchni skóry, co pośrednio wpływa na wzrost nawilżenia. Oleje z avocado czy babassu bardzo dobrze odbudowują i regenerują dłonie, dogłębnie wzmacniając jej komórki. Działają też łagodząco i zmiękczają skórę.

Ekstrakt z rumianku

Rumianek ma szerokie właściwości lecznicze, z powodzeniem może być też stosowany w kosmetyce. Ekstrakt z rumianku ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Pozytywny wpływ na koloryt i odbudowę naskórka sprawia, że to świetny składnik o wszechstronnym zastosowaniu. Może stanowić dodatek nie tylko do naturalnego kremu do rąk (choć rumianek właśnie w kremach do rąk jest najczęściej stosowany), ale w kosmetykach do praktycznie całego ciała.

Jeśli lubisz sporządzać swoje własne kosmetyki, z powodzeniem możesz taki krem zrobić własnoręcznie. Możesz też zdecydować się na gotowy produkt. Szczególnie polecamy naturalne kremy do rąk polskiej marki Domowy Kosmetyk.