Od czego zależy wygląd Twojej skóry

Oczywiście, niektórzy ładną cerę mają po prostu w genach. Ale w dzisiejszych czasach jest tak wiele czynników, wpływających na kondycję skóry, że trudno o naturalne piękno bez odpowiednich działań. Dlatego dowiedz się, co najbardziej wpływa na cerę – nie tylko jej wygląd, ale i ogólną „formę”, kondycję. Porozmawiajmy o czynnikach innych, niż genetyczne predyspozycje…

Styl i tryb życia

Czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby zauważyć u kogoś problemy osobiste lub zwyczajne przemęczenie. Dlaczego? Ponieważ skóra komunikuje tak wiele… „Wory” pod oczami, brak elastyczności, plamy, przekrwienia, zszarzenia – te wszystkie symptomy zwiastują niezbyt dobrą formę. Dla lepszego samopoczucia, a przede wszystkim zdrowszej cery, warto zrobić tyle, ile się da.

Losowym, tragicznym sytuacjom nie przeciwdziałamy, ale na pewne rzeczy mamy bezpośredni wpływ. Dieta, jaką wybieramy, ma zasadnicze znaczenie. Na przykład jedzenie na ostro, a przy okazji bez witamin, na pewno nie pomaga cerze. Podobnie zresztą jak palenie papierosów i częste przebywanie w zadymionych miejscach. Picie alkoholu nie tylko obciąża wątrobę; wysusza komórki skóry, odwadnia, pozostawia widoczne ślady na twarzy. Wreszcie: dla skóry ma znaczenie higieniczny tryb życia – a więc zalecana jest jak największa aktywność i dużo zdrowego snu.

Sezon

Niebagatelny wpływ na wygląd i kondycję skóry ma, najzwyczajniej w świecie, pogoda i pora roku. Czasami budzimy się w domach zasypanych śniegiem i musimy chodzić ulicami skutymi lodem. Latem zdarzają się całe tygodnie ponad 30-stopniowych upałów, na które również zdajemy się nieprzygotowani. Wreszcie – przez większość roku zupełnie nie wiemy, czego się spodziewać, z uwagi na powracające opady czy zmienną temperaturę.

To problematyczne z punktu widzenia ubioru, ale jeszcze gorsze dla cery. Pękająca skóra, spierzchnięte usta, zaczerwienienia, przesuszenia, wypryski – a z drugiej strony poważne, dermatologiczne zagrożenie ze strony promieniowania ultrafioletowego. Aby cieszyć się zdrowszą i piękniejszą skórą, trzeba odpowiednio chronić skórę przed czynnikami atmosferycznymi. Pór roku nie zmienimy, ale możemy się zabezpieczać. Przede wszystkim: odpowiednimi kosmetykami, do których jeszcze wrócimy.

Zanieczyszczone powietrze

Dyskusje o smogu to nie tylko polityczna przepychanka. Wręcz przeciwnie: dotykają one bardzo żywotnej kwestii: zanieczyszczenia powietrza. Możemy spierać się, co do przyczyn i rozwiązań, ale jedno pozostaje pewne. Nie raz, przechodząc lub przejeżdżając przez miasto, nie mamy czym oddychać. Spaliny pojazdów, dym generowany przez mieszkańców posiadających przestarzałe instalacje grzewcze, brak spójnych działań ekologicznych – na to wszystko mamy osobisty wpływ w minimalnym stopniu (choć każdy z nas musi zacząć chronić przyrodę od siebie!). To, co nam pozostaje, to maksymalna ochrona zdrowia i cery w tak niekorzystnych okolicznościach. Znów, najlepiej zabezpieczać skórę naturalnymi kosmetykami, które tworzą barierę, powstrzymującą np. rozwój wolnych rodników, które mają wpływ między innymi na przyspieszone starzenie cery. Dobrze zrobisz, jeżeli dasz skórze odpocząć – na przykład poprzez wyjazdy na tereny mniej skażone działalnością człowieka.

Dobór kosmetyków

Kosmetyki stosuje większość z nas. Czy to znaczy, że prawie każdy ma piękną i zdrową cerę? Problem w tym, że używanie większości koncernowych kosmetyków niewiele pomaga. Wiele z tych produktów przesusza, zatyka pory, podrażnia. Lepszym wyborem okazują się naturalne kosmetyki, oparte o organiczne substancje pochodzenia roślinnego i mineralnego.